Htc Desire + Android

Ostatnio pisałem o Htc Desire(http://blog.ezrodlo.pl/tech/htc-desire) – smartfonie z systemem Android 2.1. Przy okazji dostało się troszkę Motoroli Milestone, ale cóż ja mogę na to poradzić. Taka moja opinia po dwudniowych testach i już.

Wracamy do htc i systemu Android. Od razu ostrzegam, że nie będzie tu opisów książki adresowej, przeglądarek zdjęć czy gadżetów z prognozą pogody :). Aczkolwiek jeśli chodzi o zdjęcia to na początku była mała wpadka. Po skopiowaniu obrazów na kartę pamięci przeglądarka nie była w stanie ich zobaczyć. Nie można też wprowadzić ścieżki do katalogu z fotkami – program sam szuka zdjęć na karcie pamięci. Dopiero restart telefonu odświeżył zawartość nośnika i wszystkie zdjęcia były dostępne.

1. Jeśli chodzi o kartę pamięci, to można odłączyć ją w sposób bezpieczny ale ponowne zamontowanie wymaga jej wyjęcia i ponownego włożenia(lub restartu telefonu).

2. Inny problem, który wystąpił u mnie to błąd tworzenia kopii zapasowej na karcie SD. Uspokajam tu wszystkich ponieważ wystarczy na samym początku użytkowania telefonu sformatować kartę SD za pomocą opcji wbudowanej w Androida. Po tej operacji powyższe problemy u mnie już nie występują.

3. Odbieranie rozmów przy zablokowanym wyświetlaczu – czasem nie jest możliwe, bo nie da się przeciągnąć paska w dół. Na szczęście 2 razy do tej pory :)

4. Jeśli mamy dodatkowo ustawione powiadamianie o wiadomościach/nieodebranych połączeniach za pomocą migającej diody LED, to podczas ładowania telefonu nic nam to nie da. Dioda cały czas świeci się na pomarańczowo. Dopiero po odłączeniu od ładowarki zaczyna migać. Szczegół ? Tak, ale jak zostawia się telefon na chwile i potem wraca, trzeba sprawdzać czy nikt nie dzwonił, wysłał wiadomości itd.

5. A teraz przechodzimy do trochę poważniejszych rzeczy – poczta. Jeśli ktoś korzysta z certyfikatów wygenerowanych i podpisanych przez siebie(self-signed certificates), to będzie miał problem z wysyłaniem(smtp + TLS lub SSL). Odbieranie przez IMAP + TLS działa. Co prawda w Androidzie istnieje opcja importu certyfikatu(p12) ale aplikacja pocztowa htc i przeglądarka nie traktuje tego certyfikatu jako zaufany. Można o tym poczytać w sieci, napisałem nawet komentarz: http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q=htc+desire+ubik
Na szczęście można pobrać sobie aplikację dodatkową do poczty, która nie ma tego problemu.

Sieci VPN. W Androidzie 2.1 można połączyć się przez:
– PPTP,
– L2TP,
– L2TP/IPSec PSK ( klucz współdzielony),
– L2TP/IPSec CRT (certyfikaty )
Początkowo postanowiłem spróbować IPSec’a ale ostatecznie postawiłem serwer PPTP(na linuksie oczywiście). Przy stabilnym połączeniu komórkowym nie rozłącza się(jak to miało miejsce w przypadku IPSec’a). Brakuje tutaj obsługi OpenVPN’a ale mam nadzieję, że się to zmieni.

Na koniec dodam tylko, że powyższe błędy(te powyżej sieci vpn) to pierdoły ale trochę mogą drażnić.

W następnym artykule napiszę o aplikacjach, które warto zainstalować.

Powiązane wpisy:

Htc Desire usterek ciąg dalszy
Htc Desire - zabezpiecz sobie telefon
Kieszeń Welland ME-940J
Wysłany 04.06.2010 w 15:12 · przez blog.ezrodlo.pl · Stały link
W: Tech · Opisany jako: , , , ,

2 Odpowiedzi

Subskrybuj komentarze przez RSS

 1. Napisany przez Mario
  na 16 sierpnia, 2011 w 16:22
  Stały link

  Niestety ja nie miałem tyle szczęścia z PPTP. Połączenie zostało wprawdzie ustanowione ale prawie natychmiast następowało rozłączenie.
  Pogooglowałem trochę ii okazuje się że problem z połączeniem PPTP występuje na wszystkich modelach telefonów i we wszystkich wersjach Androida. To jest błąd w oprogramowaniu klienta VPN w systemie Android. Więcej szczegółów i jak temu zaradzić w artykule:

  http://www.securitykiss.com/sk/index.php?m=Android_pptp_bug

  Czy autor miał włączone szyfrowanie w PPTP?

 2. Napisany przez Ubik
  na 16 sierpnia, 2011 w 17:13
  Stały link

  U mnie działa. Przed chwilą podłączyłem się do serwera(w2k3) z włączonym szyfrowaniem.

Subskrybuj komentarze przez RSS