XEN – Instalacja systemu bazowego

Xen_Arch_DiagramMając już zakupiony sprzęt do wirtualizacji możemy zająć się instalacją systemu ( Debian oczywiście ) oraz narzędzi do obsługi maszyn wirtualnych ( XEN ).
Sama instalacja systemu nie powinna nikomu sprawić problemu. Wystarczy prześledzić ją choćby na przykładzie domowego HTPC lub na wideo przewodniku wheezy-7-instalacja.
Aby artykuł pozostał spójny przedstawiona zostanie również instalacja i konfiguracja na maszynie wirtualnej xen-instalacja-systemu-bazowego-dom0

Dyski twarde

Standardowy problem to dyski i układ partycji, nad którym trzeba się chwilę zastanowić. W tym miejscu zapraszam do zapoznania się z artykułem na temat partycjonowania w Linuksie.
Wszystko zależne jest też od sprzętu, który posiadamy. Jeśli stać Cię na sprzętową kartę RAID i porządne dyski, to polecam jak najbardziej.
W moich domowych warunkach wykorzystuję zwykłe dyski SATA i programowy RAID dostępy w Linuksie i tym się zajmiemy.

Do wirtualizacji proponuję 4 dyski SATA(mogą to być SSD ). Dwa dyski w RAID 1 przeznaczamy wyłącznie na system, dlatego nie muszą mieć ogromnej pojemności. Mniejsze partycje systemowe to mniej problemu – zawsze możemy dodać do macierzy większy dysk i przenieść tam układ partycji i dane. Przenoszenie z większego dysku na mniejszy nie będzie takie proste a może się okazać niemożliwe.
Kolejne 2 dyski w RAID 1 przeznaczone będą na maszyny wirtualne. Lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie 4 dysków w RAID 10 ale dla potrzeb artykułu przyjmijmy, że będą to łącznie 4 dyski.

Partycje

Jeśli zapoznałeś się z artykułem na temat partycjonowania, powinieneś w miarę sensownie dobrać układ partycji. Dla przykładu przyjmiemy, że posiadamy następujące dyski:
2 dyski 250GB – przeznaczone na system
2 dyski 500GB – maszyny wirtualne

Układ partycji dla dysków systemowych

1 /swap 2GB
2 / 15GB ext4
3 /var 5GB ext4
4 LVM
— /srv lub /home 220GB ext4

Ostatnią partycję tworzymy jako LVM i możemy w całości przeznaczyć ją np. na partycję /home lub /srv. Miejsce przyda się na przechowywanie kopii zapasowej plików, czy całych zrzutów maszyn wirtualnych. Ogólnie lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie kopii na innych dyskach ale w naszych warunkach nic nie może się przecież zmarnować, zwłaszcza że dane będą w miarę bezpieczne, bo na dwóch dyskach. Backup robimy nocą więc nie powinno się to odbić na wydajności.

Układ partycji dla maszyn wirtualnych

W zależności od potrzeb i rozmiarów maszyn wirtualnych. Możemy całość utworzyć jako LVM i w jego obrębie tworzyć jednostki dla wirtualnych systemów. Możemy również utworzyć dodatkową partycję, na której będziemy przechowywać kopię(ten sam dylemat jak w przypadku dysków systemowych)

Przedstawiony układ ma odzwierciedlać realne warunki ale dla celów demonstracyjnych na maszynie wirtualnej zmniejszymy trochę pojemność.
2 dyski 5GB
2 dyski 15GB

Sieć

Nasza maszyna do wirtualizacji posiadać będzie jeden główny interfejs sieciowy eth0, kŧóry zapewnia dostęp do Internetu. W praktyce serwery posiadają z reguły dodatkowy interfejs przeznaczony do celów administracyjnych lub połączenia z siecią LAN, ale nie jest to regułą. Żeby nie komplikować przyjmiemy, że mamy jeden interfejs. Nasz główny interfejs będzie wirtualnym przełącznikiem, pod który podłączone będą wszystkie wirtualne maszyny.

Instalacja XENa

Zakładając, że mamy zainstalowany system bazowy, możemy przystąpić do instalacji XEN’a.

root@hyper1:~# apt-get install xen-linux-system xen-tools

Zmieniamy priorytet jądra Linuksa aby XEN był preferowanym kernelem.

root@hyper1:~# dpkg-divert --divert /etc/grub.d/08_linux_xen --rename /etc/grub.d/20_linux_xen

Następnie aktualizujemy GRUB’a.

root@hyper1:~# update-grub

Na koniec resetujemy system.

root@hyper1:~# reboot

Po ponownym uruchomieniu serwera możemy sprawdzić czy XEN działa poprawnie wpisując polecenie:

root@hyper1:~# xm list

Cały proces instalacji środowiska można obejrzeć na stronie http://video.ezrodlo.pl/media/xen-instalacja-systemu-bazowego-dom0

W kolejnej części zajmiemy się konfiguracją sieci oraz ustawieniami XENa, tak aby serwer utrzymujący nasze maszyny działał stabilnie.

Powiązane wpisy:

HTPC Część 1 - Instalacja Debiana w Raid 1( mirroring )
Xen – sprzęt do wirtualizacji PV oraz HVM – konfiguracja
Debian Wheezy 7.0 wydany
Wysłany 01.09.2013 w 21:30 · przez blog.ezrodlo.pl · Stały link
W: debian, wirtualizacja, Xen · Opisany jako: , , , ,