Xen – serwer idealny do wirtualizacji – wybór sprzętu

Corsair-CMZ32GX3M4X1600C10Poprzedni serwer był świetny, nie ma co gadać. Brakowało mu(w zasadzie to mi) pamięci, a 4GB to maksimum jakie płyta/procek były w stanie obsłużyć. Trzeba było to zmienić. Poza tym pierwotnie zamierzałem wykorzystać XEN’a, lecz ze względu na kartę graficzną NVIDIA ION musiałem porzucić projekt, który oto powraca :].
Tak oto złożyłem maszynę, która miała być  z założenia niezawodna. Jak na razie słabym punktem okazały się pamięci Corsair CMZ32GX3M4X1600C10. Jedna kość 8GB padła w niecały miesiąc od zakupu, powodując pętlę restartów. Nie wiem czy ja mam takie szczęście, czy to nastały takie czasy, że produkty są miernej jakości. Pamięci poszły do reklamacji. Zobaczymy jak się to zakończy.

Składając serwer sugerowałem się kompatybilnością pamięci RAM z płytą, stąd padł mój wybór na firmę Corsair. Na przyszłość na pewno nie będę na to zwracał uwagi. Lepiej kupić 2 zestawy pamięci 2x8GB. Wtedy gdy kość ulegnie awarii jest szansa, że zostaniemy z działającym jednym kompletem. W moim przypadku musiałem odesłać cały komplet pamięci, co pozbawiło mnie działającego serwera, a to niedopuszczalne!. Od sprzętu oczekuję stabilności i długiej żywotności, wystarczy masa problemów z oprogramowaniem. Poza tym „good hardware never dies” i takie też miałem przekonanie o pamięciach Corsair, a tu zonk!
Przy okazji zostałem zmuszony w czwartkowy poranek  do realizacji planu Disaster Recovery. Aktualnie serwer działa na pożyczonych pamięciach, dzięki uprzejmości kolegi(dzięki Łukasz!)

Do rzeczy. Jak wybrać serwer do pełnej wirtualizacji(Hardware Virtual Machine) i/lub parawirtualizacji(PV) obsługiwany przez hypervisor’a XEN ?

1. Płyta główna
Najważniejszym wyborem jest płyta główna. Chipset musi obsługiwać wirtualizację. Dodatkowo jeśli zamierzasz przekierować urządzenia PCI do maszyny wirtualnej płyta musi mieć opcję VT-d
„Virtualization Technology for Directed I/O”(Intel) lub „I/O Virtualization Technology – IOMMU”(AMD).
Skąd wziąć te informacje ?
– http://wiki.xen.org/wiki/VTdHowTo – na stronie znajduje się lista, która może ułatwić wybór
– manual do płyty głównej ze strony producenta – w sekcji BIOS szukaj opcji wirtualizacji oraz VT-d
– jeśli w manualu brak informacji można wysłać zapytanie do producenta
– szperanie na forach i blogach w poszukiwaniu działającej konfiguracji

Powyższe to bardzo płasko określone wymogi. Wiadomo, że trzeba określić wcześniej nasze wymagania. Tu sprawa komplikuje się ponieważ konieczne jest uwzględnienie systemu operacyjnego i obsługiwanego przez tenże system sprzętu!

Podsumowując, wybierz taki sprzęt, który będzie obsługiwał wirtualizację, spełniał Twoje oczekiwania oraz jest obsługiwany przez system operacyjny, który zamierzasz wykorzystać.

Gdy zabierzesz się za to zadanie zobaczysz, że będziesz musiał:
– obniżyć wymagania,
– wybrać sprzęt, do którego nie jesteś przekonany w 100%
– przełknąć to, że i tak nie ominie Cię np. kompilacja modułu karty sieciowej :]

- zgłosić kilka błędów odnośnie sprzętu, który nie działa jak trzeba(ale to już po zakupie)

2. Procesor

Procesor również musi obsługiwać wirtualizację, w zależności od producenta Intel VT / AMD -V oraz VT-d / IOMMU. Tu sprawa jest prostsza. Wystarczy zajrzeć na stronę producenta i sprawdzić czy wybrany  model procesora nadaje się do obsługi wielu systemów jednocześnie.

Pozostałe podzespoły serwera dowolne, zależne od zasobności portfela.

W kolejnej części przedstawię moją konfigurację. Być może do tego czasu odzyskam swoje kostki RAM’u :]

Powiązane wpisy:

Wirtualizacja - wady i zalety
Xen – sprzęt do wirtualizacji PV oraz HVM – konfiguracja
XEN - Instalacja systemu bazowego