Raspberry Pi – xbmc

RaspberryPi

Jakiś czas temu zamówiłem w celach testowych niskobudżetowy komputer Raspberry Pi. Całość łącznie z dostawą wyniosła 181zł. Aby w ogóle uruchomić ten komputerek potrzebna jest jeszcze karta pamięci SD oraz ładowarka micro usb.

Oprócz celów testowych mam zamiar wykorzystać sprzęt do odtwarzania filmów, muzyki, zdjęć – czyli jako typowy media center. Głównie chodzi o to aby odciążyć obecną maszynę, oraz przygotować się na migrację z platformy Linux-VServer, która nie będzie już dostępna w Debianie 7. Poza tym zawsze do wirtualizacji korzystałem z platformy Xen i mam zamiar do niej powrócić. Problem leży w tym, że sterowniki od Nvidii nie działają z Xen’em, dlatego trzeba będzie zrezygnować z xbmc. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie LXC, dzięki której można grupować procesy uzyskując efekt wirtualizacji. LXC działa na standardowych kernel’ach i tu nie ma problemu ze sterownikami. Wszystko było by pięknie, ale pomijając fakt, że lxc jeszcze się rozwija i dużo mu  brakuje do Xen;a, zwyczajnie nie lubię tej platformy :). Pytanie zatem, czy Raspberry Pi jest w stanie stabilnie pracować jako media center? Z szybkich testów, które udało mi się przeprowadzić, wynika że chyba da radę :) Aczkolwiek na pewno konieczne będą optymalizacje i poprawa błędów. A teraz konkrety.

Co będzie potrzebne aby uruchomić xbmc na Raspberry Pi ?
– komputer raspberry pi oczywiście – 180zł
– karta SD z systemem Raspbian(do pobrania ze strony www.raspberrypi.org) – 4GB 25zł
– ładowarka micro usb – 20 zł
– kabel hdmi
– klawiatura usb

Na koniec trzeba skompilować xbmc. Niektórzy zaczynają powoli udostępniać skompilowany program http://www.memetic.org/pre-compiled-xbmc-for-raspbian
Z tego co zauważyłem, wykorzystując binarki z powyższej stronki xbmc działa jakoś mało stabilnie, wywala się na ładowaniu listy mp3 z udziału smb itp.
Po własnoręcznej kompilacji mogę stwierdzić, że xbmc działa znacznie szybciej. Pliki mp3 po sieci ładuje bez problemu, menu działa płynniej.

Jeszcze jedna uwaga. Ustawiona rozdzielczość wideo to 1360×760@60hz – tu działa bardzo dobrze. Po ustawieniu 1920×1080@60hz obraz miga, pojawiają się kropeczki, piksele itp. Zalecenia w postaci wzmocnienia sygnału hdmi(plik config.txt) nic nie dają.

Poniżej dwa filmiki pokazujące działanie xbmc na raspberry pi. Przy przewijaniu filmu widać przez chwilę mnóstwo pikseli. Powodem może być odtwarzanie filmu bezpośrednio przez sieć po udziale smb, w każdym bądź razie trzeba to będzie sprawdzić.

.

Powiązane wpisy:

Raspberry Pi - skompilowane xbmc do pobrania
Measy U1A/U2A - alternatywa dla Raspberry Pi?
Wysłany 02.08.2012 w 21:10 · przez blog.ezrodlo.pl · Stały link
W: Raspberry Pi · Opisany jako: , ,

4 Odpowiedzi

Subskrybuj komentarze przez RSS

 1. Napisany przez Jola
  na 3 sierpnia, 2012 w 12:15
  Stały link

  Ja uważam, że xbmc zdecydowanie wystarcza i nie trzeba kombinować z dodatkowymi „komputerkami” za 181 zł :)

 2. Napisany przez Z
  na 4 listopada, 2012 w 10:20
  Stały link

  Zwykły komputer zje Ci dużo więcej energii elektrycznej.

 3. Napisany przez Jacek
  na 2 lipca, 2013 w 15:28
  Stały link

  Dzisiaj to już przeszłość… :(

 4. Napisany przez blog.ezrodlo.pl
  na 3 lipca, 2013 w 11:19
  Stały link

  A co dziś jest na topie w takim razie ?

Subskrybuj komentarze przez RSS